Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać ciekawostki kosmetyczne i zielarskie oraz informacje o nowościach i promocjach.
Menu
Atopowe Zapalenie Skóry 2
Atopowe Zapalenie Skóry
Dzisiaj napisałam troszkę poważniejszy post na temat Atopowego Zapalenia Skóry- AZS. Pracując w aptece rozmawiałam wiele razy z mamami dzieciaczków, którym tworzyły się rany na skórze z powodu tej choroby. Jest to schorzenie bardzo utrudniające życie dzieciom i nie tylko, gdyż u dorosłych też występuje. W dalszej części artykułu przeczytacie, co to w ogóle jest Atopowe Zapalenie Skóry i jak się je leczy?
 
CO TO JEST ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY?
Wg badań epidemiologicznych na AZS choruje ok 5-20% populacji ludzkiej. Choroba najczęściej ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Objawia się silnym swędzeniem i zmianami zapalnymi skóry w postaci grudek i pęcherzyków, które chorzy najczęściej zdrapują, co powoduje powstawanie ran i podrażnień. Bardzo często występują nadkażenia bakteryjne i wirusowe takich miejsc.
 
PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
Przyczynami AZS mogą być zarówno uwarunkowania genetyczne jak i środowiskowe. Jeżeli na AZS choruje jedno z rodziców prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka wynosi 30%, przy obojgu chorych rodziców- 50-70%. Bardzo często choroba ta jest skutkiem oddziaływania alergenów. Najczęściej wymienia się alergeny pokarmowe (mleko krowie, jajo kurze), wziewne (roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, alergeny pochodzące od zwierząt czy od grzybów), zanieczyszczenie powietrza, alergie kontaktowe na substancje, które stosujemy na skórę. Substancje te to zazwyczaj związki pochodzenia chemicznego w kosmetykach.
 
 
           Najczęstsze alergeny 
 
 
 
LECZENIE AZS
Leczenie opiera się zazwyczaj na doustnym stosowaniu leków antyalergicznych oraz na miejscowym stosowaniu glikokortykosteroidów i emolientów. Ja chciałam napisać głównie o glikokortykosteroidach (powszechnie nazywanych sterydami), gdyż są one bardzo powszechnie stosowane a nie zawsze zdajemy sobie sprawę z działań niepożądanych, które wywołują.
Sterydy mają kilka mechanizmów działania. Przede wszystkim działają przeciwzapalnie oraz hamują agresję autoimmunologiczną (w skrócie mówiąc choroby autoimmunologiczne to takie, w których organizm wytwarza przeciwciała przeciwko samemu sobie). Dzięki temu, że mają malutkie rozmiary cząsteczek, łatwo przenikają przez skórę. Ma to dobre i złe strony. Dobre to takie, że skuteczniej działają, natomiast złe są takie, że efekty uboczne ich działania również są silniejsze. Szybkość przenikania przez skórę zależy od wielu czynników, między innymi od grubości warstwy rogowej skóry, stopnia jej nawilżenia oraz miejsca aplikacji. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie sterydów na cienką skórę powiek i okolic oczu, gdyż może wywołać to jaskrę. Ważne jest też żeby nie stosować sterydów u dzieci na dużą powierzchnię ciała i przez dłuższy okres (występowały przypadki objawów niepożądanych ogólnoustrojowych u dzieci przy stosowaniu maści ciągle przez 3-4tyg).
 
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE STERYDÓW 
Przy długotrwałym miejscowym stosowaniu mogą wystąpić zmiany skórne takie jak: zanik naskórka i skóry właściwej, rozstępy, przebarwienia i odbarwienia, trądzik posteroidowy i zapalenie mieszków włosowych.
Aby zmniejszyć działania niepożądane sterydów, zaleca się stosowanie ich naprzemiennie z preparatami nawilżającymi i regenerującymi skórę.
Literatura medyczna mówi o stosowaniu emolientów. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy mają w swoim składzie parafinę i ile jej tam jest. W większości preparatów, których składy analizowałam, parafina jest na drugim miejscu zaraz po wodzie. Oznacza to, że jest jej bardzo dużo i może również powodować nieprzyjemne efekty, takie jak np. zapalenie mieszków włosowych. Więcej o działaniu parafiny przeczytacie w artykule Czego unikać w kosmetykach
Skuteczne w walce z AZS są naturalne oleje roślinne, zwłaszcza te zawierające dużo kwasu linolenowego, takie jak wiesiołkowy czy konopny. O oleju konopnym pisałam w artykule Olej konopny- właściwości i zastosowanie. Oba oleje i kilka innych o dobroczynnym działaniu znajdziecie w naszym maśle nie tylko dla dzieci. Oleje najlepiej stosować zaraz po kąpieli, gdy nawodnienie skóry jest największe i natłuszczona skóra zatrzyma tą wodę wewnątrz i nie pozwoli jej wyparować. Oleje będą również regenerować uszkodzony i zmieniony zapalnie naskórek.
 
PODSUMOWANIE
AZS to bardzo nieprzyjemna, przewlekła choroba. Zwłaszcza dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. W chwili obecnej nie ma możliwości zupełnego wyleczenia choroby, terapia sprawia duże problemy, jednak często udaje się zaleczyć objawy i utrzymać skórę w dobrym stanie przez długi czas.
 
 

Komentarze do wpisu (2)

7 września 2018

Choruje na AZS od dziecka. Teraz mam 31 lat i nadal skóra jest w złym stanie najgorzej ręce dłonie czasami twarz. Stosuje maści sterydowe i tak jak jest napisane w artykule moja skóra dłoni jest tak cienka jak papier. Do tego doszła nie dawno duszności alergiczne.

9 września 2018

Anulka jeśli chodzi o AZS widziałam już parę przypadków. Jednym była mała dziewczynka, która miała żywą ranę na ciele. Stosowała splementy i kremy na bazie aloesu. Miejsce w którym była rana po miesiącu wyglądało jakby nic tam się nie działo. Ja też używam na inną dolegliwość i jestem mega zadowolona.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl